Wiadomości z rynku

piątek
22 listopada 2024

AdBlue z własnego dystrybutora

Tak jest taniej i sprawniej
27.06.2014 00:00:00
Korzystanie z własnych dystrybutorów AdBlue jest dla firm transportowych korzystniejsze finansowo i organizacyjnie niż tankowanie lub kupowanie tego środka w małych ilościach na stacjach paliw.
- W większości nowo produkowanych samochodach ciężarowych stosuje się system SCR, czyli Selektywną Redukcję Katalityczną - stwierdza Łukasz Otremba z toruńskiej firmy SWIMER, oferującej pojemniki i urządzenia do magazynowania i dystrybucji AdBlue. - Technologia SCR jest odpowiedzią przemysłu na amerykańską i europejską legislację, ograniczającą dopuszczalne stężenia toksycznych substancji w spalinach samochodowych. Wdrożenie norm Euro 4 zmusiło producentów do wprowadzenia nowych rozwiązań, takich jak system SCR, wymagający zastosowania środka AdBlue. Jest to produkt chemiczny w 32,5% składający się z roztworu mocznika. Jest substancją niewybuchową i nieszkodliwą, wtryskiwaną do gorących spalin. Zastosowanie AdBlue pozwala na spełnienie norm emisji spalin Euro 4 i 5, w szczególności poprzez obniżenie zawartości znajdujących się w spalinach pojazdów tlenków azotu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania osiągnięty został niezwykle wysoki poziom czystości spalin. W 2003 r. ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów) oceniło, iż technologia SCR obniża o ponad 3% zużycie paliwa w stosunku do technologii Euro III i o 5% w porównaniu z ciężarówkami z DPF i technologią EGR. Te założenia zostały potwierdzone przez nowsze i niezależne badania.
Dlaczego własne dystrybutory?
W Polsce dystrybucją AdBlue zajmuje się wiele firm. Środek ten można także kupić na większości stacji paliw, najczęściej w kanistrach o pojemności do 20 l, na większych stacjach można nawet tankować AdBlue przy użyciu typowych dystrybutorów. Przy eksploatacji 1-5 pojazdów, prostym i niedrogim rozwiązaniem może być zakup AdBlue w tzw. paletopojemnikach o pojemności 1.000 litrów, wyposażonych w pompę elektryczną i wąż dystrybucyjny z pistoletem. Możliwy jest też zakup i instalacja zbiorników z systemem dystrybucyjnym, co stanowi wygodne i ekonomiczne rozwiązanie dla średnich i dużych firm transportowych. Na rynku dostępne są dystrybutory od 2.500 do nawet 10.000 litrów. Korzystanie z własnych dystrybutorów przekłada się na wymierne korzyści: < AdBlue zakupione w ilości hurtowej (1.000 litrów i więcej) to różnica w cenie nawet o 20% w stosunku do tankowania na stacjach czy zakupu w kanistrach < pełna kontrola nad jakością zakupionego środka < mniej kosztów operacyjnych, mniej faktur za AdBlue < redukcja czasu i kosztów związanych z dojazdem do punktu dystrybucji AdBlue.
Co wybrać?
Przy wyborze zbiornika do dystrybucji istotne jest określenie miesięcznego zużycia środka i warunków umiejscowienia, tak by wybrać zbiornik o odpowiedniej wielkości. Warto wiedzieć, że AdBlue wywołuje korozję i zbiorniki lub układy dystrybucyjne muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Przepisy budowlane dają możliwość instalacji takich urządzeń bez konieczności ubiegania się o pozwolenia czy zgłaszania takiego faktu do nadzoru budowlanego. Zbiorniki można użytkować pod gołym niebem jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Przepisy dają możliwość posiadania zbiorników jedno i dwupłaszczowych, jednak w przypadku montażu na zewnątrz zaleca się zbiornik dwupłaszczowy z izolacją termiczną i systemem ogrzewania, dzięki czemu można przechowywać AdBlue bez obawy o utratę jego właściwości w temperaturach ujemnych. Firma SWIMER z Torunia produkuje zbiorniki i urządzenia do magazynowania i dystrybucji AdBlue . W ofercie posiada zbiorniki stacjonarne jedno i dwupłaszczowe (2.500/ 3.500/ 5.000/ 7.500/ 10.000 litrów), zbiorniki mobilne (200/ 430/ 600 litrów), wózki transportowe o pojemności 100 litrów i układy dystrybucyjne do montażu na beczkach czy paletopojemnikach. Warto podkreślić że dzięki zastosowaniu materiałów odpornych na korozję, między innymi pomp zanurzeniowych ze stali nierdzewnej zbiorniki są trwałe i bezproblemowe w użytkowniu, a obszerna szafa dystrybucyjna daje możliwość zamontowania dowolnego legalizowanego dystrybutora.
W przypadku zakupu zbiornika warto pomyśleć o jego wyposażeniu, gdyż oprócz układu dystrybucyjnego z przepływomierzem, można zainstalować system zarządzania dystrybucją, umożliwiający rozliczanie każdego kierowcy z pobieranego środka, czy system ogrzewania wraz z izolacją termiczną, dzięki czemu możemy przechowywać AdBlue w bardzo niskich temperaturach nie martwiąc się o jakość i zdatność do użytku.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.